Oğuzhan Koç İle Özel Röportaj!

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

Oğuzhan Koç

“Ev” isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan Oğuzhan Koç ile yeni albümü ve hazırlık aşamasıyla ilgili kralmuzik.com.tr olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik. Tüm sorularımıza içtenlikle cevap veren Oğuzhan Koç, gelecek projelerinden de bahsetti.

En Çok Bu Albümde Kendimi Özgür Hissetim!

“Ev” albümünü diğer çalışmalarınızdan ayıran en büyük özellik nedir ?

En büyük fark artık kendi prodüktörlüğümde sadece kendi istediğim şarkıları,kendi istediğim sound’da ve kalitede üretmiş olmam.. Kendimi en özgür hissettiğim albüm diyelibilirim.

Bazı Şarkının Nakaratını 5 Yıl Önce Yazmıştım!

“Ev” albümünün şarkılarını hazırlama süreci ne kadar sürdü ?

Şarkılar uzun bir süreye yayılarak yazıldı ve bestelendi. Bazı şarkının nakaratını 5 yıl önce yazmış, doğru zaman için bekletiyordum. Bazı şarkının ise tamamı albüm bitmek üzereyken çıktı. Fakat son hallerine Ağustos-Ocak ayları arasında geldi diyebilirim.    

Aklımda popüler Şeyler Yapmalıyım Fikri Oluşunca Birşeylerin Yanlış Olduğunu Hissettim!

 Albümünüzün ismini sadeleşme ve kendine dönme sürecinizi temsil ettiği için “EV” olmasını tercih ettiğinizi belirtmişsiniz.  Bu süreç müziğinizde nasıl bir fark yarattı ?

Ürettiğim müziği insanların ilk kez duyduğu ve sevdiği zamanı hatırladım. Sanatçılar bazen insanların o kişide neyi sevdiklerini unutuyor ya da popüler yaklaşımlar veya çevre tarafından başka alanlara sürüklenebiliyor. Aklımdan popüler bişeyler yapmalıyım fikri geçtiği an bir şeylerin yanlış olduğunu hissettim ve kendime dönmeye,başladığım yerin sadeliğine dönmeye karar verdim. “EV” ismi buradan çıktı.. 

Youtube Videolarımı Çekmek İçin Bursa’da Dağ Evi Tuttuk!

“Ev” albümünün ilk klibi “Hesabıma Yazıyor”un senaryo fikri nasıl ortaya çıktı ?

Youtube videolarımı çekmek için Bursa’da bir dağ evi tutmuştuk. O süreçte hem çocukluk arkadaşım hem de tüm projenin creatif direktörü Tolga Akış’la yeni şarkıların kliplerini de o evde çekmeye karar verdik. Albümün adı gibi klipleri de sade olsun istedik. Sade ama çok şey söyleyen klipler çekelim derken şarkının; sevdiği kadını beklemeye dayanamayıp evi sokağa taşıyan adam fikrini bulduk.

Stüdyo Aşaması En Keyifli Aşamadır!

Yeni albümün stüdyo aşaması ne kadar sürdü? Bu süreç sizin için stresli mi geçer, yoksa rahat mı  ?

Ağustostan Ocağa kadar sürdü. Bu süreç benim için bir projenin en keyifli aşamasıdır. Çünkü müzik orda yapılır,en küçük detaya orda karar verilir, çok da eğlencelidir.Aranjörüm Çağrı Telkıvıran’ın stüdyosunda şahane 3 ay geçirdik diyebilirim.  

Hem Oyuncu Hem Şarkıcı Olmak Büyük Avantaj!

Oyunculuğunuzun müziğinize, müziğinizinde oyunculuğunuza nasıl katkıları oluyor ?

Ben kariyerim boyunca hep ikisinin de birbirini desteklediği projelerde yer aldım ya da hayat beni öyle projelere sürükledi diyelim… İyi şarkı söyleyen bir oyuncu,ya da iyi oyunculuk yapan bir şarkıcı… İkisi de her zaman büyük avantaj… 

 Gelecek projeleriniz arasında sinema filmi projesi olacak mı ?

Henüz netleşmemiş bir iki film projemiz var.Üzerinde konuştuğumuz… Muhtemelen baharda netleşmiş olur.   

 Kariyerinizde yaptığınız her proje ( program,sinema filmi,albüm) çok seviliyor ve rekorlar kırıyor. Bir işin doğru proje olduğuna nasıl karar veriyorsunuz ?Kriterleriniz var mı ?   

   Fikrine çok güvendiğim, seyirci empatisi çok yüksek yakın arkadaşlarım var. Onlarla her işin artısı eksisinine kadar tartışırız. Ayrıca televizyonculuk ve tiyatroyla deneme-yanılma ile geçen uzun süre çok büyük bir tecrübe oldu. Bu işte doğru’nun bir formülü yok ama yanılma ihtimalinizi azaltma şansınız her zaman var. 

Her His Melodisini ve Sözünü Beraberinde Getiriyor!

Şarkılarınızı yazıp, bestelerken genelde hangi pisikolojide olursunuz ? Mutluyken mi yok sa hüzünlüyken mi dökülür kelimeler notalara… ?

Yazdığınız şarkıya bağlı… Çok neşeli bir günde ‘Bulutlara Esir Olduk’ yazamazsınız. Ya da çok sıkkın bir anınızda ‘Takdir-i İlahi’ çıkmaz mesela. Her his kendi melodisini ve sözünü beraberinde getiriyor sanırım.. 

 Müzikseverlerle buluşturduğunuz şarkılar hep hitler arasına giriyor hatta listelerde birbiriyle yarışıyor. Bu size yeni bir proje hazırlarken nasıl bir sorumluluk yüklüyor ?

    Bunun ağır bir sorumluluk olduğu psikolojisine girersem müzik yapamam sanırım. O yüzden konuyu büyütmüyorum ve her şarkıda sanki daha önce hiç bir şarkı yapmamışım gibi yazmaya ve bestelemeye çalışıyorum.    

Kendi Yaşadıklarımı Yazıyorum!

Öyle özel ve güzel “Aşk”  şarkıları buluşturdunuz ki bizlerle… Peki Aşk’ın,sevginin müziğinize yansıması nasıl oluyor ? Nasıl etki yapıyor ?

Aşk, hala nedeni, nasılı, doğrusu, yanlışı, formülü, tespiti netlenerek yapılamamış bir duygu… Uğruna şarkılar şiirler yazdırmasının sebebi de bu sanırım. Ben de kendi yaşadıklarımı yazıyorum, belki benimle aynı şeyleri hisseden birileri vardır diye… Kalabalığız onu görüyorum. Ama gerçek aşkı anlatabildik mi, ya da bir gün anlatabilecek miyiz…emin değilim:)

Röportaj: DENİZ RÜYA ÖZDEMİR

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Oğuzhan Koç İle Özel Röportaj! için yorumda bulun

    Oğuzhan Koç İle Özel Röportaj! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oğuzhan Koç İle Özel Röportaj! için ilk yorumu yapabilirsin.