DSÖ’den aşı için dudak uçuklatan para talebi

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

DSÖ Umumî Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un da katıldığı görüntü konferans yoluyla düzenlenen aktiflikte konuşan DSÖ’nün “ACT-Accelerator” programı şahsi temsilcisi Ngozi Okonjo-Iweala, “Düşük ve orta gelirli ülkelerde tedavi ve teşhis için 12 aydan fazla bir mühlete, aşılar için de 18 aya gereksinim duyuluyor.” dedi.

 

 

Eski Dünya Bankası Yönetici Yardımcısı Okonjo-Iweala, koalisyonun virüs ile savaş kapsamında gelecek 12 ay içinde test, tedavi ve aşı için 31,3 milyar dolara muhtaçlığı olduğunu, şimdiye dek sadece 3,4 milyar dolar toplandığını aktardı. Ghebreyesus,  “Kovid-19’u kontrol altına almak ve hayat kurtarmak için, eşi görülmemiş ölçüde ve gibisi görülmemiş bir süratte, etkin aşılara, teşhislere ve terapötiklere (tedavi edicilere) ihtiyacımız var.” dedi.

DSÖ’nün nisan ayı ahir Kovid-19 ile uğraş kapsamında tıbbi araçlara ait araştırma ve bunların geliştirilmesi için başlattığı “ACT-Accelerator” inisiyatifi, 2021’in ortalarına kadar düşük ve orta gelirli memleketlere 500 milyon test ve 245 milyon kimseyi kapsayacak halde tedavi hedefliyor. Koalisyon başkaca 2021 yılı sonuna kadar düşük ve orta gelirli devletler tarafından satın alması planlanan 1 milyar doz da dahil olmak üzere 2 milyar doz aşıya ulaşmayı hedefliyor.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. DSÖ’den aşı için dudak uçuklatan para talebi için yorumda bulun

    DSÖ’den aşı için dudak uçuklatan para talebi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DSÖ’den aşı için dudak uçuklatan para talebi için ilk yorumu yapabilirsin.