Türk öğrenciler Pitch the Future’da Avrupa şampiyonu!

tarafından
3
Türk öğrenciler Pitch the Future’da Avrupa şampiyonu!

TED Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Shell Eco-marathon ekibi AlecTED, bu sene çevrim içi ortamda gerçekleştirilen Pitch the Future yarışında Avrupa şampiyonu oldu. TED öğrencileri artık dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor. İşte detaylar…

Artık sıra dünya şampiyonluğunda

Her sene Shell tarafından gerçekleştirilen Pitch the Future müsabakasına bu sene Türk öğrenciler damga vurdu. Araçlardaki Karbon Emisyonlarının İzlenmesi ve Azaltılması kategorisinde Avrupa birincisi olan AlecTED grubu geliştirdikleri taşınabilir uygulama ile dünyaya örnek oldu. 

AlecTED’e bu başarıyı getiren projede, öğrenciler; araçlardaki sürtünme kuvvetini ve güç kaybını azaltmak için tabiattan ilham alıp göçmen kuşların seyahat serüveninden esinlenerek bir düzenek tasarladı.

Avrupa bölgesindeki müsabakaya 11 farklı Türk ekibi iştirak gösterdi ve bu sayı ile ülkemiz yarışta en çok uzunluk gösteren ülke oldu. AlecTED’in birinciliği ile birlikte 3 farklı finalist kadro da çıkaran Türkiye yarışa damga vurdu.

Bir sonraki adım olan dünya şampiyonası için AlecTED grubu hazırlıklarını sürdürüyor. Araçların daha az yakıt tüketmesi için tahliller sunmaya aday olan AlecTED grubu dünya şampiyonluğu için oylama sonuçlarını bekliyor. Pitch the Future yarışında AlecTED’e takviye olmak için bu linke ulaşabilirsiniz. Oylama 24 Kasım saat 03.00 prestijiyle son bulacak.