iOS 14: AirPods otomatik geçiş nasıl kapatılır?

tarafından
3
iOS 14: AirPods otomatik geçiş nasıl kapatılır?

Apple, iOS 14 ile AirPods ve AirPods Pro kulaklıklarına yeni bir otomatik geçiş özelliği ekledi. Bu özellik; öteki bir Apple aygıtında içerik oynatmaya başladığınızda, AirPods irtibatı otomatik olarak geçiş yapıyor. Fakat, kimi kullanıcılar için bu özellik kullanışsız olabiliyor ve evvelki sürümlerde olduğu üzere her aygıta manuel olarak bağlanmayı tercih ediyor. Tam da burada AirPods otomatik geçişi nasıl kapatılır? Sorusu akla geliyor. İşte otomatik geçiş kapatma prosedürü.

iOS 14: AirPods otomatik geçiş nasıl kapatılır?

iPhone ve iPad’i standart bir biçimde kullanıyorsanız, AirPods otomatik geçişi çok kullanışlı bir özellik olarak görünüyor. iPad’de görüntü oynatırken telefonunuzda müzik dinlemek üzere aygıtlarınızı tıpkı anda sıklıkla kullanan biriyseniz, otomatik geçiş bu noktada düşünce yaratabilir.

Otomatik anahtar ayarı, aygıt bazında değiştirilebilir. Örneğin, AirPod’larınızın telefonunuza otomatik olarak bağlanmasını önlemek istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz:

– AirPod’larınızı iPhone’a bağlayın.
Ayarları açın.
Bluetooth‘a dokunun.
– AirPod’larınızı bağlı aygıtlar listesinde bulun ve satırın sağındaki küçük (i) düğmeye basın.
– ‘Bu iPhone’a bağlan‘ ayarına dokunun.
– Ayarı ‘Otomatik Olarak’ yerine ‘Bu iPhone’a En Son Bağlandığında‘ olarak değiştirin.

Sahip olduğunuz ve AirPods için otomatik geçişi devre dışı bırakmak istediğiniz her aygıt için bu adımları tekrarlayın. Otomatik geçiş, iOS 14 çalıştıran tüm iPhone ve iPad’lerde ve Big Sur çalıştıran Mac’lerde destekleniyor.

‘Bu iPhone’a En Son Bağlandığında’, AirPod’ların sırf birebir aygıta evvelden bağlanmışlarsa aygıta bağlanacağı manasına gelir. Örneğin, AirPod’larınızı telefonunuzla yatmadan evvel kullanıyorsanız, AirPod’larınızı kulaklarınıza koyduğunuzda sabahları otomatik olarak iPhone’a yine bağlanmaya çalışacaklar. Bir öteki deyişle, otomatik geçiş özelliği gelmeden evvelki halde kullanmaya devam edersiniz.

‘Otomatik’ seçeneği ise, AirPod’ların aygıtlar ortasında süreksiz olarak geçiş yapmasına müsaade veren yeni varsayılan davranıştır. Örneğin, AirPod’larınız iPad’inize bağlıysa ve akabinde iPhone’unuzun Müzik uygulamasında Oynat’a basarsanız, AirPod’lar iPad yerine iPhone’a bağlanır. AirPod’lar geçiş yaparken iPad’inizde bir görüntü izliyorsanız, görüntü otomatik olarak duraklatılacaktır.