Instagram Iletileşme İçin Kullanabileceğiniz 10 Tüyo

tarafından
12
Instagram Iletileşme İçin Kullanabileceğiniz 10 Tüyo

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan ve bugün 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip olan Instagram, dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından bir tanesi. Pek çok özelliğinin yanı sıra Instagram iletileşme hizmeti olan Direct Message ile de öne çıkıyor. Instagram iletileşme hizmetini çok daha tesirli kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Instagram iletileşme hizmeti, öbür toplumsal medya platformlarının bildiri kısımlarında olduğu üzere klasik irtibattan çok daha fazlasını sunuyor. Gönderi düzenlemesi, bildirim ayarlaması, özel filtre sistemi üzere öne çıkan pek çok farklı özelliği var. Instagram iletileşme hizmetini daha verimli kullanmak isteyenler için bilmesi gereken 14 keyifli tüyoyu listeledik.

Instagram iletileşme için kullanabileceğiniz tüyolar: 

  • Gönderdiğiniz bildirisi iptal etme
  • Ileti saatini denetim etme
  • Gönderilen görseli kaydetme
  • Profili iletiyle gönderme
  • Küme sohbeti oluşturma
  • Filtreli arama yapma
  • Görünüm mühleti ayarlı Story paylaşma
  • GIF gönderme
  • Kişi bildiri bildirimlerini düzenleme
  • Genel ileti bildirimlerini düzenleme

Gönderdiğiniz iletisi iptal edin:

Instagram iletileşme ekranında iletinin üzerine basılı tutup çıkan menüden “Mesaj Gönderimini İptal Et” seçeneğine dokunduğunuz vakit geride hiçbir iz kalmadan hatta karşı taraf kimin ne yaptığını bile anlamadan bildiriniz siliniyor. 

Yavaş yavaş pek çok iletileşme uygulamasında ve toplumsal medya platformunda görmeye başladığımız bildiri iptal etme özelliği Instagram iletileşme hizmetinde de bulunuyor. Hatta birçok kullanıcıya nazaran en düzgün bildiri iptal etme özelliğine Instagram sahip durumda. Farklı iletileşme uygulamalarında ya da toplumsal medya platformlarında gönderdiğiniz bildirisi silseniz bile geride iz kalıyor ve bu hiç istenen bir şey değil.

Bildiri saatini denetim edin:

Instagram iletileşme kısmında rastgele bir bildiri sekmesini açtığınız vakit art geriye gönderilmiş bildirilerin genel saatini görebilirsiniz. Ama sizin istediğiniz her bir bildirinin ne vakit gönderildiğini ya da alındığını görmek ise saat detaylarını görüntülemelisiniz.

Instagram iletileşme üzerinden alınan ve gönderilen bildirilerin saat detaylarını görüntülemek için açtığınız bir iletileşme sayfasında ekranı yavaşça sola kaydırmanız kâfi olacak. Parmağınız ekranın üzerinde olduğu sürece her iletinin sağ yanında tam gönderim ya da alım saatini görüntüleyebilirsiniz.

Gönderilen görseli kaydedin:

Pek çok iletileşme uygulamasında ve toplumsal medya platformunda olduğu üzere Instagram iletileşme üzerinden de görsel gönderimi yapmak mümkün. Hatta bu görseli kendi aygıtınıza kaydedebilirsiniz ve karşı tarafın bundan haberi olmaz.

Size gönderilen bir görseli kaydetmek için parmağınızla görsele dokunun ve bir mühlet basılı tutun. Çıkan menüden Kaydet butonuna dokunun. Fotoğraf, aygıtınızın galerisine kaydedilmiş olacak. Bu formda tüm görselleri kaydedebilirsiniz.

Profili bildiriyle gönderin:

Instagram iletileşme hizmetinin en sevilen özelliği, kendi iç dinamiklerine uygun kısayollar yaratıyor olması. Olağanda beğendiğiniz bir Instagram profilinin ya da farklı bir toplumsal medya profilinin sırf kullanıcı ismini ya da URL adresini kopyalayabilirsiniz. Ancak Instagram iletileşme üzerinde direkt olarak profil paylaşımı yapmak mümkün.

Bunun için öncelikle öbür kullanıcılarla paylaşmak istediğin profil sayfasını açın. Sağ üst köşede gördüğünüz üst üste üç nokta butonuna tıklayın ve açılan menüden Bu Profili Paylaş seçeneğine dokunun. Gönderim ekranından profili paylaşmak istediğiniz kullanıcıyı seçin ve Gönder butonuna dokunun. Profil, istediğiniz kullanıcıyla paylaşılmış oldu.

Küme sohbeti oluşturun:

Bilhassa WhatsApp üzerinden uzun vakittir kullandığımız bildiri kümelerine o kadar alıştık ki, öteki bir yerde bulamayınca yadırgayabiliyoruz. Instagram iletileşme üzerinden küme sohbeti oluşturmak mümkün. Hatta bu küme sohbeti üzerinden toplu imajlı konuşma da yapabilirsiniz.

Instagram küme sohbeti oluşturmak için; iletiler ekranını açın. Sağ üst köşedeki yeni bildiri butonuna dokunun. Kümede olmasını istediğiniz kullanıcıları seçin ve sağ üst köşedeki Sohbet yazısına dokunun. Instagram ileti kümesi oluşturuldu. Dilerseniz daha sonra küme özelliklerini düzenleyebilirsiniz. 

Filtreli arama yapın:

Bilhassa etkin Instagram kullanıcıları Direct Message kısmında bir şey ararken kendilerini kaybedebiliyorlar. Neyse ki Instagram iletileşme ekranında bir arama çubuğu bulunuyor. Buradan kullanıcı ismine nazaran arama yapabiliyorsunuz lakin pek çok kullanıcı buradaki filtre özelliğini bilmiyor.

Arama çubuğunun yanında bulunan filtre butonuna dokunarak arama sonucunda karşınıza çıkmasını istediğiniz ileti sekmelerinin özelliklerini belirtebiliyorsunuz. Buna nazaran karşınıza genel Gelen Kutusu, Okunmamış bildiriler ve İşaretlenenler çıkabilir. İşaretlenen iletilerde çıkmasını istediğiniz kullanıcıların bildiri sekmesi açıkken üstteki bayrak butonuna dokunmanız kâfi.

Görünüm müddeti ayarlı Story paylaşın:

Instagram’ın sevilen özelliklerinden olan Story yani Kıssa özelliği, takipçilerinizle 24 saat içinde kaybolan fotoğraflar ya da kısa görüntüler paylaşmanıza imkan sağlıyor. Instagram Story özelliğini mesajlaşırken de kullanabilirsiniz, üstelik görünüm müddetini ayarlayarak. 

Bunun için dilediğiniz kullanıcı ile bir bildiri ekranı açın ve yazma satırının solundaki Story butonuna dokunun. Dilediğiniz manzarayı kaydedin. Akabinde ekranı sağa sola kaydırarak Bir Kere Görüntüle, Tekrar Oynatmaya Müsaade Ver ve Sohbette Tut görünüm seçeneklerinden birini seçerek gönderin. Story sadece dilediğiniz kadar görüntülenecek ve şayet ekran kaydı alınırsa size bildirim gelecek.

GIF gönderin:

GIF göndererek irtibat kurmak bilhassa Twitter’da en sevilen iletileşme formüllerinden bir tanesi. Instagram iletileşme üzerinde GIF ile irtibat kurmak da mümkün. Bunun için dilediğiniz kullanıcı ile bir bildiri ekranı açın ve yazma satırının sağındaki artı butonuna dokunun. Açılan satırdaki GIF butonuna dokunun ve sizi en âlâ anlatan GIF’i seçerek paylaşın.

Kişi ileti bildirimlerini düzenleyin:

Herkesle, her an mesajlaşabiliyor olmak iletileşmek zorunda olduğumuz manasına gelmiyor. Instagram iletileşme üzerinden tek bir kullanıcıdan gelen bildiri bildirimlerini düzenleyebilirsiniz. Bunun için gelen kutusunu açın ve istediğiniz bir ileti sekmesi üzerinde basılı tutun. Çıkan menü üzerinden pek çok farklı düzenleme yapabilirsiniz.

Genel bildiri bildirimlerini düzenleyin:

Sırf bir kullanıcıdan gelen ileti bildirimlerini değil, tüm Instagram iletileşme bildirimlerini düzenlemek istiyorsanız Ayarlar kısmını açmalısınız. Akabinde Bildirimler ekranını ve buradan Direct Mesajları’nı açın. Burada Instagram iletileşme bildirimlerine dair her şeyi düzenleyebilirsiniz.

En tanınan toplumsal medya platformlarından olan Instagram’ın iletileşme hizmetini en verimli formda kullanmak isteyen kullanıcıların kesinlikle bilmesi gereken 14 ipucunu anlattık. Sizin kullandığınız, listede olmayan, farklı püf noktalar varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.