Apple M1 ile Google Chrome çok daha hızlı!

tarafından
2
Apple M1 ile Google Chrome çok daha hızlı!

Geçtiğimiz günlerde yeni Arm tabanlı işlemcisi M1‘i tanıtan Apple, piyasaya hayli savlı bir giriş yaptı. Intel işlemcileri terk eden Amerikalı teknoloji devi hem grafik hem de işlemci performansı tarafında epey rekabetçi bir eser sundu. Üstelik M1, bu performansı düşük güç tüketimi sınıfa girmesine karşın verebiliyor. Son yapılan testlerde, Apple M1 ile birlikte Google Chrome suratı da hayli artmış durumda.

M1’in içerisindeki 8 çekirdekli dahili grafik ünitesi, masaüstü ekran kartlarına da rakip olmuştu.

Apple M1 ile Google Chrome suratı artıyor

Apple M1 hayli güçlü bir işlemci olmasına karşın, Arm tabanlı olduğu için şimdi tüm uygulamalar ile tam uyumluluğa sahip değil. Lakin geçtiğimiz günlerde Google, Chrome’un M1 için uyumlu versiyonunu yayınladı. Artık Google Chrome indirmek istediğinizde, Mac with Intel chip ve Mac with Apple chip olmak üzere iki farklı indirme seçeneği göreceksiniz. Fakat M1 için gereken belge boyutu, 96 MB yerine 165 MB’a çıkmış durumda.

Daha evvel M1’e özel olmayan sürüm ile karşılaştırıldığı vakit, Google Chrome M1’de daha yavaş çalışıyordu. Lakin uyumluluk probleminin giderilmesi ile birlikte, sürat konusunda da büyük bir artış yaşanmış durumda. Google Chrome, Apple M1 ile birlikte ortalama iki kat daha süratli çalışıyor. Ortaya çıkan testlerde, Safari’nin suratı da gözlerden kaçmıyor.

Ars Technica tarafından yapılan Speedometer 2.0 testi, olağan bir kullanıma en yakın test olarak nitelendiriliyor. Mac Küçük üzerinde yapılan test, son kullanıcı için en yakın sonuçları ortaya çıkarmış durumda.