ABD’de tarihi Washington gelişmesi!

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

Temsilciler Meclisinde bugün yapılan oylama ile Washington’a eyalet statüsü verilmesi tasarısı 232’ye karşı 180 oy ile kabul edildi. Başşehre eyalet statüsü verilmesini destekleyen Demokratlar, Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi liderliğinde evet oyu kullandı. Pelosi, uzun devrandır başşehrin düşük statüsü nedeni ile önemli haksızlığa uğradığını savunuyordu. Tasarı, bir sonraki aşamada ise Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu oluşturduğu Senato’da oylanacak.

TRUMP VETO EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Beyaz Saray, geçmişte yapmış olduğu açıklamada Yönetici Donald Trump’ın Washington’ın 51. eyalet olmasıyla ilgili yasa tasarısının önüne gelmesi halinde veto edeceğini açıklamıştı. Trump, Washington’a eyalet statüsü verilmesinin Temsilciler Meclisi ve Senato’da daha fazla Demokrat vekilin olmasına yol açacağına inanıyor.

KIŞISEL BİR STATÜYE SAHİP

Öte yandan Washington, idari açıdan rastgele bir eyalete bağlı bulunmazken, kişisel statüye sahiptir. Başşehir direk olarak, birleşik devlete bağlıdır. Kentin belediye yöneticisi vardır lakin valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur lakin bu üyenin oy hakkı yoktur. Nahiyeyi temsil eden senatörde bulunmamaktadır. Yer sakinleri 1961 yılında Anayasa’nın 23’üncü hususunda yapılan değişikliğine kadar Başkanlık seçimlerinde oy hakkı bulunmuyordu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ABD’de tarihi Washington gelişmesi! için yorumda bulun

    ABD’de tarihi Washington gelişmesi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’de tarihi Washington gelişmesi! için ilk yorumu yapabilirsin.