25 Mart Türkiye’de Corona virüs vakası 1.872’ye yükseldi! Yerkürede kaç kişi hayatını kaybetti?

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam


Birinci kere Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona (COVID-19) virüsüne dair son dakika gelişmeleri her geçen gün gelmeye devam ediyor. 6 kıtada 168 memlekete yayılan virüs, nedeni ile vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bugün itibari ile yerküre umumunda 381 binin üzerinde şahsa bulaşan Corona virüsü vakasında 16 bin 563 can kaybı yaşandı. Türkiye’de ise vaka sayısı 1.872’ye yükseldi. Evet Korona virüsünden hangi memleket de kaç kişi hayatını kaybetti? İşte merak edilen detaylar…

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS KAYNAKLI 44. VEFAT

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,
“Kaç kişi? 195 memlekette her gün bu soruluyor. Kayıplar versek de Türkiye için geç değil. Önlem, artışın önünü kesebilir. SON 24 SAATTE yekun 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız önlem kadar güçlüyüz.” ifadesini kullandı.

UMREDEN DÖNEN VATANDAŞLARA IKAZ

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, umreden dönen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

 

“BİR YURTTAŞIMIZIN TESTİ MAATTEESSÜF OLUMLU ÇIKTI”

“Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maatteessüf müspet çıktı. Yeni vakalardan kaygılıyız. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sıhhat taramasından geçmiş olmak sıfır risk manasına gelmez.”

 21 BİN UMRECİ YURDA DÖNDÜ

TÜRSAB’a dahil şirketlerde dahil olmak üzere yaklaşık 21 bin umrecimiz 15 Mart itibarıyla tamamı memleketimize döndü.

CORONA VİRÜS VAKA HARİTASI CANLI

KORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Korona virüsleri üst teneffüs yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden yalnızca bir adedidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan kişilere, kişilerden da öbür kişilere geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz eserleri pazarındaki yılanlardan kişilere geçiş yaptığı düşünülmektedir?

KORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR

Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt teneffüs yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt teneffüs yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.

KORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

– İştahsızlık ve kilo kaybı
– Ateş
– Halsizlik ve durgunluk
– Karın yerinin şişmesi
– Görme dertleri, gözün sulanması ve beğenilen renk değişimi
– Teneffüs dertleri ve nezle
– Istikrar sıkıntıları

KORONA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NE?

Illetin rastgele bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler illete karşı etkisizdir. İstirahat, istikrarlı beslenmek ve meskende kalarak illetin yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir.

KORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir formda yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Hasta insanlardan ve örtülü mekanlardan mümkün olduğunca uzak durulması hem bu virüsün hem de gayrı teneffüs yolu virüslerinin bulaşmaması için tesirli bir usuldür.
Yeni tip Korona virüs, bugüne kadar birden fazla Asya’da olmak üzere 10’dan çokça devlet ve kesimde görüldü. Bu vakalar Çin halk cumhuriyetinde bulunmuş olan şahıslardı. Son 2 hafta içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti seyahat hikayesi olup, ateş, nefes darlığı yahut grip semptomları olan şahısların doktor denetimi önerilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 25 Mart Türkiye’de Corona virüs vakası 1.872’ye yükseldi! Yerkürede kaç kişi hayatını kaybetti? için yorumda bulun

    25 Mart Türkiye’de Corona virüs vakası 1.872’ye yükseldi! Yerkürede kaç kişi hayatını kaybetti? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 25 Mart Türkiye’de Corona virüs vakası 1.872’ye yükseldi! Yerkürede kaç kişi hayatını kaybetti? için ilk yorumu yapabilirsin.