Pompeo ile Guaido, Beyaz Saray’da ‘Venezüella’yı görüştü

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Juan Guaido arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Görüşme sırasında Guaido’nun Washington’daki temaslarının ele alındığı kaydedilen açıklamada, ikilinin demokratik aktörler ve uluslararası ortakların desteğiyle özgür ve adil bir Başkanlık ve Ulusal Meclis seçimlerini denetlemekten sorumlu bir geçiş hükümeti kurulması konusunu ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada, “Bakan Pompeo ve Geçici Başkan Guaido, Venezüella halkının yıllardır talep ettiği Maduro diktatörlüğünün sona erdirilmesi, demokrasi, ekonomik huzur ve Venezüella halkının onurunun onarılması konusunda verilen mücadelenin arttırılması noktasında da mutabık kaldılar” ifadelerine yer verildi.

Guaido yasağa rağmen yurt dışında

ABD’nin desteklediği Guaido, Venezüella Yüksek Adalet Mahkemesi’nin (TSJ) koyduğu yurt dışına çıkış yasağına rağmen 19 Ocak’ta Kolombiya’ya geçmiş, bu ülkenin başkenti Bogota’da düzenlenen Amerika Kıtası Terörizmle Mücadele 3. Bakanlar Konferansı’na katılmıştı.

Etkinlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşen Guaido, daha sonra Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen zirvesine katılmak ve farklı temaslarda bulunmak üzere Avrupa’ya gitmişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pompeo ile Guaido, Beyaz Saray’da ‘Venezüella’yı görüştü için yorumda bulun

    Pompeo ile Guaido, Beyaz Saray’da ‘Venezüella’yı görüştü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pompeo ile Guaido, Beyaz Saray’da ‘Venezüella’yı görüştü için ilk yorumu yapabilirsin.