Etik en lezzetli hali Adana kebabı

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

Hayatlarını el emeği göz nuruyla yaptıkları işlerden kazanan zanaatkârların, alın teri yolculuğu birbirinden güzel mesleklerin hikâyeleri ile Ülke TV’de… Programda bu hafta Adana’da yaşayan kebapçı Bilal Serttaş’ın eti bir lezzet şölenine dönüştürüş hikayesi ele alınacak. 

Ata mirası mesleklerin, usta çırak ilişkisinin öneminin vurgulandığı ‘Ülke’nin Alın Teri’ her Pazar başka bir mesleğin yolculuğunu ekrana taşıyor. Belgeselde bu hafta yirmi yıldır kebapçılık yapan ve mesleğine gönül veren Bilal Serttaş’ın öyküsüne yer verilecek. Müşterisinin ne yediğine önem veren, onların gözü önünde etlerini hazırlayan Serttaş, kebapçılığa başlayışını Ülke’nin Alın  Teri’nde anlatacak.

Etlerini zırhta işleyen Bilal Serttaş, Adana kebabının namının dünyaya salınmasını sağlayan püf noktalarından da bahsedecek.

Geçmişi çok eskiye dayanan mesleklerde usta çırak ilişkisinin de önemine dikkat çeken ustalardan, ders niteliğinde sözler ve daha fazlası her Pazar Saat 17:0’de Ülke’nin Alın Teri’nde…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Etik en lezzetli hali Adana kebabı için yorumda bulun

    Etik en lezzetli hali Adana kebabı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Etik en lezzetli hali Adana kebabı için ilk yorumu yapabilirsin.