Çin’deki Türk vatandaşlarını getirecek askeri uçak Moğolistan’da

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını yurda getirmek üzere öğle saatlerinde Ankara’dan havalanan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait dev kargo uçağı, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a vardı.

Yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını Türkiye’ye getirmek üzere ambulansa dönüştürülen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A 400M askeri kargo uçağı, öğle saatlerinde Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan Çin’e hareket etti.

Hayata geçirilen büyük tahliye operasyonu kapsamında, ‘Uçan Kale’ olarak nitelendirilen A400 M tipi nakliye uçağı, önceki gün Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanarak Ankara’daki 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığına gelmişti.

Koruyucu kıyafetler, maskeler, dezenfektan malzemelerle TİKA ve Sağlık Bakanlığı tarafından Çin’e gönderilmek üzere hazırlanan tıbbi malzemeleri taşıyan askeri uçak, alınan izinlerin ardından saat 12.05’te havalandı.

Çin’den Türk ve dost ülke vatandaşlarını getirecek Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak, yakıt ikmali için Ulanbatur/Moğolistan’a iniş yaptı. pic.twitter.com/Qp5h2fqB6o

— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) January 31, 2020

Önemli bir tahliye operasyonunda görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ‘Uçan Kale’nin Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a ulaştığı öğrenildi.

Burada yapılacak yakıt ikmali sonrasında yeniden havalanacak Türk Hava Kuvvetlerine ait uçağın, gece yarısı Vuhan’a ulaşması bekleniyor.

2 enfeksiyon uzmanı, 4 enfeksiyon kontrol hemşiresi ve sağlık ekibinin de yer aldığı uçak, salgının yaşandığı Vuhan’da yaşayan ve dönme taleplerini ileten Türk vatandaşı ile dost ülkelerin vatandaşlarını Türkiye’ye getirecek.

Kaynak : https://www.internethaber.com/cindeki-turk-vatandaslarini-getirecek-askeri-ucak-mogolistanda-2079708h.htm

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çin’deki Türk vatandaşlarını getirecek askeri uçak Moğolistan’da için yorumda bulun

    Çin’deki Türk vatandaşlarını getirecek askeri uçak Moğolistan’da için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin’deki Türk vatandaşlarını getirecek askeri uçak Moğolistan’da için ilk yorumu yapabilirsin.