Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor

Radyo BALFM
Radyo BALFM
Reklam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Lajcak ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.  Rusya‘dan yarın Dışişleri heyetinin Ankara’ya geleceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Rejimin saldırganlığı arttı. Rusya ile süreci tekrar ele alıyoruz. İdlib’deki insani felaketi durdurmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

İdlib’deki durum vehametini koruyor. Rejimin saldırganlığı yüzünden çok sayıda insan evini terk etmek zorunda kaldı. Rejim bizim askerlerimize de saldırdı. Kat kat fazlasıyla karşılığını verdik. Bu konudaki kararlılığımızı Rusya’ya da verdik.

Rusya ve İran’la Astana sürecini başlattık. Soçi formatında toplantılar gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çabaların amacı ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak ve siyasi sürece ivme kazandırmaktı. Ne var ki, siyasi sürece inanmayan rejimin saldırganlığı arttı.

RUS HEYET YARIN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Tabi ki Rusya ile bu süreci tekrar ele alıyoruz. Benim Lavrov’la görüşmelerim oldu. Askerlerimiz zaten Rus muhattaplarıyla her gün görüşüyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız, iki gün önce Putin ile görüştü. Bu görüşmede heyetlerimizin görüşmesinde mutabık kaldılar. Biraz önce gelen bilgiye göre Rusya’dan bir heyet yarın Türkiye’ye geliyor. Görüşmelerimizi yapacağız. Amacımız rejimin saldırganlığını durdurmak ve siyasi sürece ivme kazandırmaktır.

AVRUPA FELAKETE GİDİYOR

PKK’lı teröristlerin isimlerini listede göstermediler. Bizim arkadaşlarımız odaya girerek listede göstermedikleri teröristlerin salonda olduğunu ispat ettiler.Buna ne diyebiliriz ki? Bu kadar yalancılık iki yüzlülük AB’ye olan güveni, varsa tabi böyle bir güven, sarsıyor.Bu parlamenterlerden ne beklersiniz. Yalan ve iki yüzlülükle nereye kadar gidebilirsiniz. Avrupa’yı felakete doğru giden trendleri tersine çevirmezsek Avrupa ülkelerinin halkları da demokrasisi de istikrarı da zarar görecektir.

RUM KESİMİ HARİÇ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ve Libya deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hakkında imzaladığı mutabakat nedeniyle Türkiye’nin AB ile arasında gerilme olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“AB’nin maalesef objektif olmayan, sadece dayanışma anlayışıyla hareket etmesi sebebiyle ve gerçekçi yaklaşımlardan uzak tutumu sebebiyle aramızda bazı olumsuz gelişmeler oldu. Fakat biz tüm bu konularda Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının hakkını savunurken, Doğu Akdeniz’de zenginliklerin hakça paylaşımı konusunda Rum kesimi hariç herkesle iş birliği yapmaya hazırız, Yunanistan da dahil. Türkiye bu olumlu yaklaşım içindeyken Türkiye’yi dışlayan yaklaşımlara karşı olduğumuzu vurgulamak isterim.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Radyo BALFM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor için yorumda bulun

    Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor için ilk yorumu yapabilirsin.